ISO-TS 16949

ISO-TS 16949

ISO-TS 16949
ISO 16949 otomotiv standardı; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temeli üzerine kurulan ISO 16949 otomotiv endüstrisi tedarikçileri için teknik standartların uyumuyla oluşturularak otomotiv sanayiye yönelik özel olarak hazırlanmış bir Kalite Yönetim Sistemi standardıdır. Toplam Kalite Yönetiminin temel anlayışlarından biri olan hataları düzeltmek yerine hata yapmamak yaklaşımından yola çıkarak oluşturulan ISO 16949 Kalite Yönetim Sistemi, meydana gelebilecek her tür hata sebeplerinin önceden araştırılması bulunması ve bir daha oluşmayacak şekilde yok edilmesi amacını taşımaktadır.
ISO 16949 BELGESİ ALMAK
ISO 16949 BelgesiISO 16949 belgesi almak istiyorum.O zaman şu soruyu soralım kendimize biz belge mi almak istiyoruz? sistem mi kurmak istiyoruz?

Belge almak istiyorsak yüzlerce belge satan firma bulabiliriz bastır parayı al kağıt parçasını ama amaç belge almanın yanı sıra sistem kurmak ise o zaman aşağıdaki süreci izlememiz gerekmektedir.

Otomotiv sektöründe yer alan kuruluşlar, ISO 16949 Kalite Yönetim Sistemi sayesinde hataları meydana gelmeden önlemek,tedarik zincirindeki değişkenleri en aza indirmek, fire oranlarını azaltmak,israftan kaçınmak ve kuruluş içi proseslerde sürekli iyileşmeyi sağlamak gibi rekabet avantajı sağlayan ve kuruluşa katma değer katan bir yapılanmaya kolaylıkla geçebilmektedir. Servis materyalleri ve parçaları üretimi, montajı veya sıcak işlemden geçirme kaynak, boyama, kaplama ve ürüne uygulanan son rötuşlar v.b yapıldığı alanlarda seri üretim gerçekleştiren otomotiv zinciri tedarikçilerine uygulanabilen bir standarttır.
ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemine ek olarak aşağıdaki yenilikleri de beraberinde getirmektedir.

- Mühendislik şartnamelerinin kontrolü
- Proses verimliliğinin gözden geçirilmesi
- Müşteri Temsilcisinin görev yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi
- Çalışanların motivasyonu ve yetkilendirilmesi
- Fabrika, tesis ve ekipman planlaması
- Beklenmedik durum planlarının hazırlanması
- Tesiste temizlik ve düzenleme yapılması
- İmalat yapılabilirliği ve ürün risk analizi
- Üretim ve tasarımda FMEA uygulamaları
- Kontrol planı hazırlanması ve uygulanması
ISO 16949'un Faydaları
ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi- Hataların oluşmadan önlenmesi
- Ürün ve hizmet kalitesinin arttırılması
- Müşteri ilişkilerinde iyileştirme sağlanması
- Yeni ürün geliştirmede iyileştirme sağlanması
- Kuruluş içi bilgi akışının sistematik bir yapıya sokulması
- Sektördeki prestij ve ürünlere dayalı güvenin attırılması
- Müşteri ve proses odaklı bir yapıya geçilmesi
- Tedarik zincirinin etkin olarak yönetilmesi
- Hata ve fire oranlarında azalma sağlanması
- Müşteri şikayetlerinde azalma
- Personel motivasyonunda ve iş performansında artış
- Ürün elde etme maliyetlerinde azalma
- Üretim değişkenliğinde azaltılması ve toplam veriminde artış sağlanması
- Birden çok belgelendirme denetiminin ortadan kaldırılması ``Rekabetçi dünya bize sadece iki alternatif sunuyor; ya kaybedeceksin ya da kaybetmek istemiyorsan değişimi gerçekleştireceksin.``

ISO 16949 standardı; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temeli üzerine kurulan ISO 16949 otomotiv endüstrisi tedarikçileri için teknik standartların uyumuyla oluşturularak otomotiv sanayiye yönelik özel olarak hazırlanmış bir Kalite Yönetim Sistemi standardıdır. Toplam Kalite Yönetiminin temel anlayışlarından biri olan hataları düzeltmek yerine hata yapmamak yaklaşımından yola çıkarak oluşturulan ISO 16949 Kalite Yönetim Sistemi, meydana gelebilecek her tür hata sebeplerinin önceden araştırılması bulunması ve bir daha oluşmayacak şekilde yok edilmesi amacını taşımaktadır.