ISO 22000

ISO 22000

ISO 22000 HACCP BELGESİ GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
Haccp Gıda GüvenliğiISO 22000 HACCP gıda güvenliği belgesi; gıdada tüketim anında gıda kaynaklı tehlikelerin bulunması ile ilgilidir. Gıda güvenliği, gıda zinciri içerisinde yer alan tüm aşamaların katkısıyla sağlanan bir olgudur.
Gıda zinciri yem üreticilerinden birincil üreticilere, gıda işleyenlerden, taşımaya depolama operatörlerine ve taşeronlardan perakende satış yerleri ve gıda servislerine kadar kapsamaktadır. Hizmet sağlayıcılarıda bu zincire dahil edebiliriz.
ISO 22000 standardı, gıda zinciri boyunca son tüketime kadar gıda güvenliğini sağlamak için takip eden öğeleri birleştiren gıda güvenliği yönetimi sistemi için ihtiyaçları tanımlamaktadır.
- İnteraktif iletişim
- Sistem yönetimi
- Ön gereksinim programları
- HACCP prensipleri
Gıda zincirinde yer alan tüm birimlerin tüm gıda güvenliği tehlikelerinin tanımlanması ve yeterince kontrol edilebilmesi için gıda zinciri boyunca iletişim zorunludur. Bu, gıda zinciri boyunca en üst kademeden en alt kademeye kadar kuruluşlar arasındaki iletişimi göstermektedir. Tüketicilerle ve tedarikçilerle tanımlanan tehlikeler ve kontrol önlemleri hakkında iletişim, tüketici ve tedarikçi gereksinimlerinin açığa kavuşturulmasına yardımcı olacaktır.
Son tüketiciye güvenli gıda ürünleri ulaştırmak için firmanın gıda zincirindeki rolünün ve pozisyonunun bilinmesi zorunludur. Gıda zincirindeki ilgili birimlerin birbirleriyle olan iletişim kanalları aşagıdaki şekildeki gibidir.
ISO 22000:2018 Kimler Uygulayabilir
- Gıda üreticileri,
- Gıda tedarikçileri, toptancı ve perakendecileri,
- Paketleme ve ambalaj malzemesi üreticileri,
- Tohum ve yem üreticileri,
- Çiftçiler,
- Katkı malzemesi üreticileri,
- Gıda ve yemek hizmeti veren kuruluşlar,
- Perakende ve gıda hizmeti veren işletmeler ile kontratlı çalışan kuruluşlar
- Gıda ile ilgili taşıma, depolama ve dağıtım hizmeti sağlayan kuruluşlar,
- Servis sağlayıcı kuruluşlar (Haşere Mücadele, vb),
- Gıda zincirine dolaylı yoldan katılan kuruluşlar,
- Temizlik ve sanitasyon hizmeti veren kuruluşlar
- Ekipman, temizlik malzemeleri ve diğer gıda ile temasta olan malzeme üreticileri
ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır
ISO 22000 Belgesi almak istiyorum, ne yapmam gerekir? ISO 22000 belgesi nasıl alınırISO 22000 Gıda güvenliği belgesini almak için öncelikle konusunda uzman ve deneyimli bir danışmanlık ve eğitim firmasından profesyonel yardım alınmalıdır. ISO 22000 danışmanlık firması tarafından, şirketiniz eğitimlere tabii tutulmalı ve gıda güvenliği alt yapısı sağlam bir şekilde oluşturulmalıdır. IS0 22000 belgesi standardına göre danışmanlık firması sistemini kurar ve denetime hazır hale getirir.
Belgelendirme denetime hazır hale getirilen şirketinizin Uluslar arası tanınmış bir ISO 22000 belgelendirme firmasına müracaatı yapılır ve denetim sonrası ISO 22000 belgelendirmesi gerçekleştirilir.
Burada dikkat edilmesi gereken konu iso 22000 danışmanlık firmasının sistem kurarken dokümantasyon yığınına boğmaması ve piyasada belge satan belgelendirme şirketlerinden belge aldırmaması olacaktır.