ISO 14001

ISO 10002

ISO 10002
ISO 10002 müşteri memnuniyeti ne demektir? ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Kalite Yönetim Standardı, kurumsal kimlik kazanmış işletmelerde müşteri ilişkileri yapısını oluşturmak amacıyla size bir takım yönergeler sunan standardın adıdır. Günümüzde yaygınlaşan global ticaret, aynı sektördeki kuruluşların sayısının artmasına ve rekabet şartlarının daha da sertleşmesine, buna bağlı olarak da müşteri beklentilerinin artması ve değişmesine sebep olmuş, müşteri kavramını daha da önemli hale getirmiştir.
Müşteri şikayetleri, firmaların en temel odak noktalarını oluşturmaktadır. İşletmelerin devamlılığını sağlayabilmeleri, bulunduğu sektörde ayakta durabilmeleri, marka oluşturmaları, mevcut müşterilerini elinde tutmak ve yeni müşteriler edinmekle mümkün olmakta bu da mutlak müşteri memnuniyetinden geçmektedir. Kuruluşlar açısından ticari itibar kaybı ve maddi kazançlarda düşüşe neden olabileceğinden, müşterilerin ne söylediğini dinlemiyor olması gibi bir lüks kalmamıştır.
ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, müşteri memnuniyeti sürecini şansa bırakmamak adına size ve işletmenize profesyonel kaynaklar ve fikirler sunar. Kuruluşun mevcut müşterileri ile daha karlı ve uzun süreçli ilişkiler kurulması ve bu ilişkileri ilerletmesini sağlayan bir yönetim sistemidir. Bir kuruluşun yeni müşteri edinmesi, mevcut müşterisini elinde tutmasına nazaran en az 4 kat daha masraflıdır. Müşteri kaybeden kuruluşların bu kayıplarını telafi etmeleri ve itibarlarını tekrar kazanmaları büyük çaba ve maliyet gerektirir. Bu durumlara maruz kalmamak için her yönetim sisteminin ortak yaklaşımı olan önleyici yaklaşımla sistemimizi yönetmemiz gerekmektedir.